Mogućnosti razvoja planinskog turizma na Ivančici, mogući negativni učinci na ekosustav, slabosti, razne prijetnje i ograničenja koja sprečavaju brže turističke tokove, te postojeći kapaciteti koji s gravitirajućih 800.000 stanovnika iz okolnih županija mogu pridonijeti pozitivnim turističkim efektima i prerastanju Ivančice u poželjnu turističku destinaciju tijekom cijele godine – sve to sadržaj je Studije razvoja planinskog turizma koja je kao integralni dokument u srijedu, 13. prosinca, prvi put javno predstavljena u amfiteatru Srednje škole u Ivancu.
Naglašavajući da je riječ o strateškom dokumentu koji će poslužiti kao osnova za izradu triju detaljnih studija bez kojih neće biti moguća izrada konkretnih projekata, dokument je predstavio Alen Leverić iz županijske Agencije za razvoj.
- U studiji su identificirani problemi, navedene mogućnosti korištenja turističkih resursa i revizije postojeće infrastrukture, uvrštena je i SWOT analiza, te definirane realne mogućnosti razvoja planinskog turizma. Mogući negativni efekti koji bi se očitovali povećanjem prometa i drugih neželjenih pritisaka na okoliš i cijeli ekosustav moguće je otkloniti ili smanjiti pravilnim usklađivanjem s prostorno-planskim dokumentima i dokumentima kojima su propisane mjere zaštite okoliša – naglasio je Leverić i istaknuo da skijališta predstavljaju tek jednu od mogućnosti turističkog razvoja.
Govoreći o zatečenim slabostima (neasfaltiranim pristupnim putovima, nepostojanju studije utjecaja na okoliš, zapuštenoj autohtonoj vegetaciji privatnih šuma) te prisutnim problemima razvoja (nedovoljnoj naseljenosti, problemu kvalitetnog planiranja razvoja zimovališta i rekreacijskih centara zbog nedostatka kvalificirane radne snage i gašenja seoskih zajednica s kojima nepovratno izumire i tradicijska kultura i baština), istaknuo je činjenicu da je cijelo područje Varaždinske županije ruralno, osim Varaždina. A to je podatak koji ide u korist šansama za pomoć i potpore iz europskih fondova.
Među predstavnicima raznih udruga i institucija na sastanku, ivanečki „zeleni“ bili su među onima koji ne dijele oduševljenje stavljanjem Ivančice u promet. „Lijepa naša“ kaže da se ne protivi se razvoju planinskog turizma, ali se protivi devastaciji Ivančice i izražava bojazan da bi se uređenje skijaških staza negativno mogle odraziti na izvore vode i podzemne vodonosnike te na opstanak autohtone flore i faune. Gradonačelnik Milorad Batinić upozorio je da pravac skijaških staza još nije određen, jer na njegovu utvrđivanju rade stručnjaci Hrvatskog skijaškog saveza na osnovu dostavljenih ortofoto-karata. Smatra da za izvore vode nema opasnosti, jer se u proizvodnji snijega ne koriste nikakvi aditivi.
- Ivančica je već ugrožena zbog velikog broja posjetitelja koji se nekontrolirano kreću kud im padne na pamet. Ovom studijom definirat će se buduće zone njihova kretanja, pa će se samim tim zaštititi Ivančica i njena prirodna dobra – kazao je Batinić. Sličnog su mišljenja i planinari koji smatraju da je Ivančica već sada nezaštićena, jer svatko na njoj „intervenira“ kako mu odgovara. Zauzimaju se za to da se studijom razrade striktna pravila ponašanja i kretanja Ivančicom. (ljr)