Vijest da je Slovenija objavila popis 16 cestovnih graničnih prijelaza koje će urediti prema Schengenskom sporazumu, a da na njemu nema prijelaza Zlogonje-Meje (u narodu zvana Florjan) izazvala je uzbunu u pograničnim višnjičkim naseljima, ali i na širem području Lepoglave. Riječ je o vrlo prometnom prijelazu kojim na posao u Cirkulane, Borl, u Ptuj i Maribor putuje velik broj dnevnih migranata i drugih putnika iz cijele Gornje i Donje Višnjice, Zlogonja, ali i Voće, Žarovnice, Lepoglave i Ivanca.
Zbog intenzivnog prometa i uspostavljanja turističkih tokova putem zone Haloze-Hrvatsko zagorje prošlih je godina na razini Stalne mješovite hrvatsko-slovenske komisije o pograničnom prometu i suradnji bio postignut dogovor kojim su se Slovenci obvezali da će sa svoje strane otkupiti zemlju i urediti infrastrukturu (kontejnerska kućica za graničnu policiju, parkiralište), kako bi se Florjanu mogao dodijeliti status međudržavnog prijelaza. Stoga i ne čudi da je vijest o izuzeću njegova uređivanja među stanovništvom izazvala uzbunu i pitanja – ako se takav status Florjana „zabetonira“, što će to značiti za dnevne migrante?
Hoće li u Sloveniju morati putovati daljim, zaobilaznim putom preko prijelaza u Cvetlinu i Voći koji imaju status međudržavnih? Hoće li se fizički zatvoriti neki lokalni putovi koje su dosad koristili kao poljoprivredne? O ovoj problematici lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić izjavio je sljedeće:
- Još predlani Slovenci su nam predočili projekt gradnje graničnog prijelaza na Florjanu, izjavivši da su u fazi otkupa zemljišta i najavili početak gradnje za 2006. Kako ništa od toga nije realizirano, poslali smo upit Ministarstvu vanjskih poslova, ali ono se do danas nije očitalo. Problem postoji, jer s druge strane kao pregovarača više nemamo Sloveniju, nego Europsku uniju, i moguće je da pravo prijelaza granice u Zlogonju izgube svi putnici bez pograničnih propusnica. Usto, sigurno će doći i do zatvaranja nekih putova koje su mještani koristili kao poljoprivredne (Fijački) – kazao je Škvarić.
Mještani višnjičkoga područja strepe od posvemašnjeg zatvaranja Florjana i boje se da će u tom slučaju morati u Sloveniju putovati preko Voće ili Cvetlina, prijelaza koji imaju status međudržavnih.
ANKETE: Kako bi se slovensko „brisanje“ Zlogonja-Meja iz karte graničnih prijelaza moglo odraziti na život lokalnog stanovništva?
Blaž Jakopiček, Višnjica
- Osobno sam o tome postavio pitanje na sjednici Gradskog vijeća Lepoglave, jer bi u tom slučaju pogranično stanovništvo imalo puno problema. Granicu sada prelazimo uz predočenje pograničnih propusnica i kartica kojima dokazujemo da imamo zemlju u Sloveniji, a ako se to ukine, u Sloveniju bismo morali zaobilazno, preko Voće ili Cvetlina.
Zlatko Job, Zlogonje
- Za prijelaz na Florjanu mještani višnjičkih naselja životno su zainteresirani, jer u nas je teško naći nekog tko s druge strane granice nema bar komad zemlje. Bojimo se da prijelaz fizičke ne zatvore, jer to bi potpuno narušilo prirodne tokove roba i putnika.
Zdravko Biškup, Zlogonje
- Ljudi se boje ukidanja sadašnjeg statusa Zlogonja, jer on odgovara svima. Sada bez problema prelazimo granicu, a ako to Slovenci, odnos, EU kane ukinuti, onda mislim da ne smijemo biti tiho. Kad jednom postave rampu, onda je gotovo!
Josip Glavica, Gornja Višnjica
- Čudimo se da je Voći dodijeljen status međudržavnog prijelaza, iako je tamo promet daleko manji nego u Zlogonju. Čak je i Voćancima lakše u Sloveniju preko našeg prijelaza, nego da putuju preko Lapornika, a tu je i Žarovnica i Lepoglava.