Gotovo 1000 vjernika na Veliki je petak navečer sudjelovalo u svečanosti blagoslova Križnoga puta što ga je na pravcu dugom 1600 metara, od sjeverne strane zida Kaznionice u Lepoglavi do kapelice Sv. Ivana na Gorici na vrhu Ivanbrda iznad grada, predvodio lepoglavski župnik vlč. Andrija Kišiček. Riječ je, kaže vlč. Kišiček, o najduljem takvom putu u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, duljem čak od poznatog križnog puta u Nacionalnom svetištu na Mariji Bistrici. Predvođeni mjesnim vatrogascima, crkvenim zborom, čipkaricama i ženama u narodnim nošnjama, veličanstvena povorka u molitvi je prema vrhu krenula u večernjim satima, pod svjetlima lampaša.
Ono po čemu je lepoglavski Križni put drukčiji od drugih jesu table postavljene na svakom od 14 križeva, s opisima patnje bl. Alojzija Stepinca prispodobljene s mukom Gospodnjom.
- Istražujući Stepinčev život, posebno suđenje, patnje i boli kojima je bio izloženom za vrijeme izdržavanja robije upravo iza zidina ove Kaznionice, te njegovu mučeničku smrt, našao sam duboku simboliku kojom se ovaj Križni put može prispodobiti sa životom Crkve i bl. Stepinca. Put je uređen upravo na ovome brežuljku, gdje su Lepoglavčanke s obronaka okrenutim prema zatvoru pjevale pobožne pjesme da ih biskup može čuti. Tako su se uzajamno tješili u onim teškim vremenima – naglasio je vlč. Kišiček. U povorci do vrha bili su i trudnice, stari, bolesni i teže pokretni vjernici, djeca, koji su na putu zajedno molili i pjevali. Nakon blagoslova svih 14 postaja, završna je svečanost održana ispred kapelice Sv. Ivana na Gorici.
U povodu 60. obljetnice dolaska Stepinca na robiju u Lepoglavu, križni put uredili su župa i Grad Lepoglava, a dobrovoljni rad i besplatnu pomoć pružile su tvrtke LOMI i TMP. Drvo za križeve donirala je Pilana Hodalj, a cvijeće ispod svakog križa zasadile su lepoglavske čipkarice. (ljr)