– Prastari vodovod u Frankopanskoj ulici, što smo ga sami gradili još 50-tih i 60-tih godina prošloga stoljeća, raspada se. Cijevi pucaju svaki čas, asfalt je prekopan već na desetke puta, a najteže je zimi, kada se voda iz puknutih cijevi smrzava, pa na strmom dijelu ulice lomimo ruke i noge. Iz slavina voda teče tankim curkom, jedva da je ima dovoljno za perilice, a razlog tomu je što su cijevi na dijelu vodovoda profila samo 35 milimetara! Premda živimo u centru grada, kanalizacija dijelu mještana teče i zaudara ispod prozora spavaćih soba, javna rasvjeta je u mraku, oborinske vode slijevaju se po dvorištima i vrtovima, a hodamo po blatu i šljunku!
To je tek dio pritužbi mještana ivanečke Frankopanske ulice s prosvjednog skupa u ponedjeljak, 15. listopada, na kome su gradske vlasti upozorili da im je zbog raspadajuće infrastrukture kakvoća komunalnog života u ulici nadomak centra grada svedena na razinu blatne selendre.
- Ulaz u ulicu kod mosta preko Bistrice pretvoren je u javni WC, ljudi tamo vrše nuždu, a preko ceste je župna crkva! Korito Bistrice na tom dijelu uopće se ne održava. Sve to sramota je za grad, a nama je neugodno, jer živimo u najgoroj ulici. Stalno smo u mraku, pregorjele žarulje na javnoj rasvjeti nitko ne mijenja po mjesec i pol dana – žalili su se mještani.
Zadovoljni što je razloge njihova ogorčenja došao saslušati gradonačelnik Milorad Batinić, zahtijevali su da se rekonstrukcija ulice s gradnjom novog vodovoda uvrsti u program prioritetnih radova u 2008. ili najkasnije, u 2009. godini, te čak ponudili i vlastiti novčani udio.
- S obzirom na to da su popravci starih vodovoda Ivkom stajali 800.000 kuna, Grad je odlučio da novac više neće trošiti za krpanja, već za gradnju novih vodovoda. Projekti su gotovi, a vodovod duljine 1740 metara, vrijedan 500.000 kuna, o svom će trošku sagraditi Ivkom, i to nije vaša briga – kazao je Batinić.
Izjavio je da projekt kanalizacije već naručen, a tek nakon dovršetka znat će se gdje će se moći kopati, jer sva kućanstva, a njih je blizu 80, ne mogu biti priključena na jedan kanalizacijski vod. U podugom razgovoru gradonačelnik je građane upoznao i s raspoloživim novčanim mogućnostima proračuna, te pritom naglasio da, sudeći po pritoku zatraženih sredstava iz države, ministarstva i državni fondovi u širokom luku zaobilaze Ivanec. Među ostalim naglasio je da je za uređenje infrastrukture u poslovnoj zoni Ivanec-istok, gdje je već sada po interesu poduzetnika vidljivo da će u njoj biti otvoreno oko 150 novih radnih mjesta, Grad Ivanec od državnih tijela zatražio više od 10 milijuna kuna, a dobio je samo 575.000 kuna. Na pitanje kako to da se onda identični radovi mogu izvoditi u Rajterovoj ulici i u Ulici žrtava hrvatskih domovinskih ratova, odgovorio je da je riječ o cestama u županijskoj nadležnosti, koje većim dijelom financira Županijska uprava za ceste.
Građani su na licu mjesta formirali inicijativni odbor u sastavu Katica Levanić, Zvonko Žunar i Nikolina Petak, koji će njihove zahtjeve posredstvom Mjesnog odbora pismeno dostaviti Gradskom poglavarstvu. Najavili su i potpisivanje peticije Gradu za obnovu vodovodne i kanalizacijske mreže.
U korektnom i konstruktivnom dijalogu s predstavnicima Grada (prosvjedu je nazočio i gradski vijećnik Mladen Stanko) prihvatili su poziv gradonačelnika Batinića da se sljedeći put svi sastanu na kavi u Gradskoj vijećnici gdje će, nakon izrade troškovnika za novi asfalt, biti upoznati s visinom ulaganja, načinom financiranja i planiranim početkom radova.
Lj. R.