– Pred sam kraj 2. svjetskog rata, u travnju 1945., ustaše su u bivšem koncentracijskom logoru u Lepoglavi okrutno poubijali 60 žena, 28 muškaraca i nekoliko djece. Pod bremenom svijesti o počinjenu zločinu i strahu pred osvetom, koja nije opravdana, ali je razumljiva, formirana je kolona okorjelih zlikovaca svih provenijensi (ustaše, četnici, bjelogardejci i drugi), s kojima je prema Bleiburgu krenuo i znatan broj članova obitelji i vojnika vojske NDH, koji nisu činili zločine, ali su ostali na pogrešnoj strani i onda kada je njemački Reich kapitulirao. Za stradanja i zločin na kraju rata najodgovorniji su Pavelić i ustaška koljačka ideologija, i to je ujedno najkorektniji odgovor protagonistima teze o tobožnjem najvećem stradanju Hrvata na Bleiburgu. Zločin je počeo 1941., a događaji 1945. samo su tragična posljedica četverogodišnjeg ustaškog zločina.
To je, među ostalim, na velikoj komemoraciji u povodu obilježavanja 63. obljetnice masovne likvidacije logoraša u bivšem ustaškom logoru u Lepoglavi, što je u subotu, 26. travnja, održana na spomen-groblju, kazao član Predsjedništva SABH-a Hrvatske Krešimir Piškulić. On je na komemoraciji interpretirao i jezivo svjedočanstvo preživjelog logoraša Grge Gamulina o likvidacijama, gladi, tifusu i mrcvarenjima žrtava u Lepoglavi.
Na svečanosti, jednoj od najmasovnijih dosad, okupili su se antifašisti, bivši partizanski borci iz 1., 6. i 10. korpusa NOVJ, rodbina stradalih logoraša i predstavnici udruga Josip Broz Tito iz Zagrebačke, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke, Međimurske i Varaždinske županije te predstavnici SDP-a Lepoglave i Ivanca. Među gostima bili su i generali Josip Skupnjak i Rade Bulat.
Brojna izaslanstva položila su vijence na spomen-groblje i odali počast oko 2500 identificiranih žrtava logora, ali i velikom broju nepoznatih. Među njima su i oni bačeni u bunar u zatvorskom krugu, čiji se ostaci nisu mogli izvući. Svi sudionici obišli su i masovnu grobnicu iza zida kaznionice te položili cvijeće i zapalili svijeće.
Skup su organizirali Podružnica SAB-a Lepoglave i Zajednica antifašističkih boraca i antifašista Varaždinske županije, a u ime domaćina, Grada Lepoglave, okupljene je pozdravio član Poglavarstva Josip Šumečki. Prigodan program izvela je lepoglavska Limena glazba, a uvodno je govorila tajnica Udruge antifašista Lepoglave Marija Varović.
Lj. R.