– Neizmjerno sam se iznenadio kad sam na svojoj parceli pokraj željezničke postaje u Stažnjevcu zatekao Varkomove bagere, koji su već počeli sa iskapanjima. Budući da dotad nisam dobio baš nikakvu obavijest o tome da će mi netko prekopati zemlju, objašnjenje za to zatražio sam u Varkomu. Rečeno mi je da je radi rješavanja imovinsko-pravnih odnosa zbog gradnje magistralnog vodovoda Doljan-Stažnjevec-Lepoglava Varkom kontaktirao sa svim vlasnicima. Sa mnom sigurno nije! Usto, u međuvremenu je Varkom na mojoj zemlji položio vodovodne cijevi i sagradio šaht, te je time nepovratno devastirao.
Tim nas je riječima u Stažnjevcu dočekao ogorčen mještanin Boris Šimek te nam pokazao spornu parcelu. Navodeći da je riječ o problemu, koji ni nakon nekoliko godina nije uspio riješiti s mjerodavnima u Varkomu, Šimek je izjavio da je nedavno stvar predao u ruke odvjetnika, a s praksom Varkoma odlučio je javnost upoznati i preko medija.
- Bilo mi je rečeno da će se šaht sagraditi na dubini od tri metra, a sada se vidi da je položen na jedva metar dubine, s time da je poklopac šahta iznad razine zemlje. Iako nije riječ o građevinskom zemljištu, smatram da odsad ova parcela ne vrijedi ništa. Nakon brojnih dopisa i pohoda u tvrtku, pri čemu sam doživio i neugodnosti, Varkom mi je ponudio naknadu štete od 2000 kuna. S time se nisam složio, jer smatram da mi je šahtom i cijevima vrijednost zemljišta trajno umanjena – tvrdi Šimek.
- Usto, Varkom će i ubuduće morati ulaziti na moju parcelu radi popravaka i održavanja. Ako već moram ustupiti zemljište za vodovod, mislim da je Varkom od mene kao vlasnika trebao za sve buduće ulaske na moj posjed trebao zatražiti dozvolu i pravo služnosti, što nije učinio. Ponudio sam im stoga čak da zemlju otkupe po cijeni od 5 eura po „kvadratu“, ali Varkom je i to odbio – kazao je Šimek. Izjavivši da je odvjetnika angažirao zato, jer ne može više dolaziti u Varkom i bezuspješno se boriti s administracijom, poručio je da preko medija želi upozoriti i druge građane na nedopustiv način devastiranja privatnog vlasništva.
Varkom: Sa Šimekom dogovor je nemoguć
Što na Šimekove primjedbe kažu u Varkomu?
- U skladu s odredbama Zakona o vodama, gradnja vodoopksrbnih cjevovoda od šireg je značaja i u interesu RH, te stoga pojedini vlasnik zemljišta ne može zapriječiti gradnju, ali, dakako, može koristiti sve raspoložive mehanizme u definiranju visine svog odštetnog zahtjeva. Neosporno je da gradnjom cjevovoda i iskopom kanala nastaju štete na česticama i na usjevima, ali njih Varkom u 99 posto slučajeva utvrdi dogovorno s vlasnikom, ili se prihvati izračun ovlaštenog sudskog procjenitelja. U onih 1 posto vlasnika, s kojima je dogovor nemoguć, ubraja se i B. Šimek, s prebivalištem u Zagrebu – ističe tehnički direktor Varkoma Marijan Cesarec.
- Iako mu je Varkom po uobičajenoj proceduri ponudio sporazum o naknadi štete temeljem procjene sudskog vještaka, on to nije prihvatio, već traži i isplatu odštete i otkup zemlje po cijeni koja nije ni realna, ni prihvatljiva. Šimek ima mogućnost da svoj zahtjev pokuša ostvariti sudskim putem, a i u tom slučaju za utvrđivanje visine štete tražit će se procjena sudskog vještaka – ističe se u odgovoru Varkoma. (ljr)