– Pod pritiskom svjetske javnosti, na današnji dan prije 57 godina iz zatvora u Lepoglavi je, po odluci tadašnjeg komunističkog Ministarstva pravosuđa, u kućni pritvor u župnom dvoru u Krašiću upućen kardinal Alojzije Stepinac. Nalazimo se na mjestu punom simbolike, na kojemu ujedno obilježavamo 10. obljetnicu njegove beatifikacije i 110. obljetnicu rođenja, te punih 70 godina Euharistijskog kongresa što ga je u Varaždinu vodio Stepinac.
To je u petak, 5. prosinca, otvarajući u Lepoglavi znanstveni skup naslovljen Kardinal Alojzije Stepinac – svjedok vremena i vizionar za treće tisućljeće, naglasila moderatorica Jasna Pavelić-Jureško, diplomatska savjetnica MVP-a za odnose sa Svetom Stolicom. U ime organizatora skupa, Varaždinske biskupije i župe Lepoglava, brojne je teologe, profesore, laike i svećenike pozdravio varaždinski biskup msgr. Josip Mrzljak. Skupu se obratio i postulator za kanonizaciju Stepinca msgr. Juraj Batelja, izaslanik zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića, te iznio manje poznate podatke o mukama Stepinčeva boravka u kaznionici.
- Istina o Stepincu još se prešućuje. Svjedoče o tome analize medicinskih i kemijskih laboratorija, o tragovima teških metala u Stepinčevim kostima, i to kadmija, arsena, olova i broma – izjavio je msgr. Batelja. Skupu se obratio i potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks. Posebno se osvrćući na saborsku Deklaraciju o osudi političkog procesa i osude Stepinca, istaknuo je da je njegova bit u ispravljanju nepravde kojom je, zajedno sa Stepincem i tisućama drugih žrtava, bio osuđen i ponižen cijeli hrvatski narod.
- Današnji skup treba iznjedriti novu poruku javnosti, a to je protivljenje pokušajima revizije i krivotvorenja povijesti. Treba se usprotiviti vraćanju povijesti u norme koje su vrijedile pod komunističkim režimom i kojima se želi dokazati da su komunističke presude bile zakonite i na dobrom putu - istaknuo je Vladimir Šeks.(ljr)