Čipka kao ekskluzivni modni ukras na odjevnim predmetima visoke mode, čipkarske aplikacije kao elitni ures na stolnjacima, nadstolnjacima i podmetačima u predsjedničkim rezidencijama i palačama, čipke na misnom ruhu, narodnim nošnjama i krevetnom rublju, skupocjene čipkane bluze – sve to samo je djelić „šlingane“ raskoši što je četiri dana plijenila pozornost posjetitelja 11. međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi. Čipkarice iz Njemačke, Francuske, Mađarske, Estonije, Slovenije te iz Hvara, Paga, Sv. Marije, Splita i Lepoglave svoje su izložbene prostore ove godine uredile bogatije no ikad, pa su etnolozi, folkloristi, povjesničari i ljubitelji čipke iz cijele sjeverozapadne Hrvatske doista mogli uživati u raskošnoj ljepoti skupocjenih rukotvorina.
U sklopu festivala odvijali su se i deseci popratnih manifestacija. Izlagači na Sajmu turizma i enogastronomije ponudili su vina, domaću rakiju, rukotvorine, kolače te proizvode starih zanata. Prikazana je i atrakcija Deda rediti, gdje domaće čipkarice na golemom „dedeku“ (jastuku napunjenom piljevinom) batićima dugim 25 centimetara izrađuju čipku velikih dimenzija.
U Gradskoj vijećnici su predstavnici Ministarstva poljoprivrede Karmen Sinković i Dražen Cerjanec predavali o programima potpore ruralnom razvitku, dok je o slovenskim iskustvima u čuvanju narodne baštine govorio dr. Marko Koščak. Predstavljen je i ekoprojekt čuvanja šumskih potoka i izvora Šumska vila, a bogat program u narodnom tonu izveli su KUD Sloga iz Sikirevaca i Dramska sekcija Lepoglavski pušlek.
Pod šatorom je oko 1000 posjetitelja uživalo u glazbi domaćih narodnih sastava iz Varaždinske i okolnih županija Parada dvanaestorice veličanstvenih u organizaciji Radio ivanca. Festival je bio revijalnog karaktera, vodila ga je radijska voditeljica Dragica Lazar, a nastupili su sastavi koji sviraju isključivo izvornu glazbu – Trakoščanci, Vinički tamburaši, Klaruši, Pajdaši, Cestički tamburaši, Pinkleci, Strmosi, Žar, Peharčeki, Džambo bend i krapinski Oldtajmeri. (ljr)